Aktuality

Znovuobjevení zákona o PPP?

Je dobré, že si ministerstvo dopravy si po mnoha letech konečně začíná všímat zákona, který je v platnosti již téměř deset let a na jehož konceptu jsem pracoval ještě jako ministr pro místní rozvoj, a to s využitím zkušeností, které jsem nabyl na cestách po západní v letech 2004/2005 Evropě. Tedy při studiu velkých veřejných investic, které byly financovány a jsou provozovány v rámci tzv. PPP projektu.

Předchozí pravicové vlády s účastí ODS se bránily jakémukoli užití tohoto zákona. Je třeba si otevřeně říci, proč tomu tak bylo: Uplatňování zákona o PPP projektech u velkých veřejných zakázek omezuje korupci a znemožňuje privatizaci takto vzniklé veřejné stavby po celou dobu jejího splácení.

Prvním PPP projektem, který chce ministerstvo dopravy zahájit, je dostavba rychlostní silnice R4. Pokud jde o liniové stavby, dle svých zkušeností s fungováním PPP projektů v západní Evropě se domnívám, že je při jejich výstavbě uplatnění PPP projektu jistě možné, ale mnohem vhodnější je uplatňování PPP projektů u jiných veřejných staveb, například při výstavbě nemocnic, věznic a podobně.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality