Aktuality

Že zakázku bez soutěže dostane státní podnik, neznamená, že jde o nejvýhodnější řešení

V pátek se v médiích objevily informace o tom, že ministerstvo financí chce zakázku na vytvoření systému elektronické evidence tržeb přidělit bez veřejné soutěže.

Jde při tom o zakázku, jejíž počáteční náklady jsou čtvrt miliardy korun, ale každoročně si tato zakázka vyžádá ještě desítky milionů na správu systému. Na hlavu ministra Babiše díky této informaci dopadla tvrdá kritika a ministerstvo financí ještě v pátek přišlo s tím, že půjde sice o zakázku bez soutěže, ale zato ji dostane státní podnik.

Zakázku chce prý ministerstvo financí zadat podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb, který vznikne v lednu oddělením od Státní tiskárny cenin. Ale to, že tuto největší zakázku na největší technologický projekt současné vlády dostane státní firma, stále neřeší otázku, zda půjde o hospodářsky a technicky nejvýhodnější řešení. To by bylo dobré ověřit veřejnou soutěží.

Andrej Babiš do omrzení opakuje, že se kradlo, že je třeba zprůhlednit hospodaření státu a zlepšit kontrolu veřejných peněz. Myslím si, že ministr financí Babiš by měl právě na zakázce na systém evidence tržeb ukázat, jak vážně svá slova myslí.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality