Aktuality

Západ by neměl odmítat pomoc, kterou Sýrie nabízí v boji proti islamistům

Sekulární syrská vláda již více než tři roky brání svou zemi proti útokům islamismu a mezinárodního terorismu. Nic na tom nemění ani fakt, že část opozičních sil byla na počátku občanské války nesporně jiného charakteru, než jsou islamisté. Bohužel opozici syrské vlády mohutně vyzbrojoval Západ, zejména USA, díky čemuž se do rukou organizace Islámský stát dostalo obrovské množství moderních zbraní a nyní tato organizace hraje významnou roli jak v boji proti syrské vládě B. Asada, tak zejména v Iráku, kde ovládá značnou část území a terorizuje místní křesťanské a šíitské obyvatelstvo.

V této situaci by bylo velmi nerozumné odmítat pomoc, kterou Sýrie nabízí Západu v boji s terorismem. Věřím, že ji Západ neodmítne, ačkoli má Sýrie dobré vztahy s Íránem.

Dnes se v médiích objevila zpráva, že mocnosti Západu odmítají zásah do Libye. K chaosu a boji všech proti všem by ale v Libyi jistě nedošlo, pokud by Západ, zejména Velká Británie a Francie nepřispěly lvím podílem k destabilizaci a zničení režimu M. Kaddáfího. To sice jistě nebyl vzor ideálního vládce, ale Libye byla za jeho vlády vcelku dobře fungujícím státem dodávajícím na světové trhy ropu. Rozhodnutí likvidovat Kaddáfího režim bylo ze strany Západu stejně zhoubné jako rozhodnutí podporovat tzv. opozici všeho druhu (včetně islamistické) proti vládě prezidenta Asada.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality