Aktuality

Za předražené zdravotnického vybavení vrátí ČR Bruselu 163,4 milionu korun

Česká republika bude podle zprávy ministerstva financí vracet Bruselu 163, 4 milionu korun za předražené nákupy zdravotnického vybavení. Peníze nebudou vracet jednotlivé nemocnice, ale vrátí je ministerstvo zdravotnictví, které dle auditů selhalo při nastavování pravidel i při kontrole jejich dodržování. Tyto chyby ministerstva zdravotnictví jsou z doby, kdy byl ministrem T. Julínek (ODS).

Nejvíce při nákupech zřejmě chybovala nemocnice v Hradci Králové, která podle auditorů za přemrštěné ceny pořídila přístroje pro onkologické a traumatologické centrum a vyhodila tak oknem 55,5 milionu korun. Leoš Heger, bývalý ředitel královehradecké nemocnice (a bývalý ministr zdravotnictví) však za nákupy přístrojů stojí a tvrdí, že jejich dodavatel byl vybrán v naprosto regulérní soutěži. To je úsměvné tvrzení.

Je třeba, aby za předražené nákupy a vracení peněz čerpaných z evropských fondů byla vyvozena osobní odpovědnost. Česká republika získala na období let 2007–2013 v přepočtu na jednoho obyvatele z EU nejvíce peněz. Zároveň je v čerpání z evropských fondů na toto období nejhorší ze všech států EU. Není možné, aby ti, kteří jsou za tuto tristní situaci odpovědní, nebyli veřejně označeni a aby z toho pro ně neplynuly žádné právní důsledky. Mezi prvními by měli být jmenováni pánové Julínek a Heger, bývalí ministři zdravotnictví dvou pravicových vlád.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality