Aktuality

Wagnerová nemá pravdu. Když dva dělají totéž, je to totéž

Včerejší interview na ČT s E. Wagnerovou, senátorkou a bývalou místopředsedkyní Ústavního soudu bylo typickým představením politika pravdy a lásky.

E. Wagnerová naprosto správně odsoudila sprostoty, kterými českou veřejnost obšťastnil ve svém rozhovoru pro ČRo prezident Zeman, ale pak okamžitě začala tvrdit, že když dva dělají totéž, není to vůbec totéž. Jinými slovy, sprostoty K. Schwarzenberga nejsou sprostotami, protože je pronáší noblesní muž, a dokonce aristokrat!

Na rozdíl od E. Wagnerové si myslím, že morálka je pouze jedna. Pokud český prezident vulgárně hovoří o dámském přirození a jeden z nejvyšších ústavních činitelů, jímž K. Schwarzenberg jako ministr zahraničí do nedávné doby nepochybně byl, používá sprosté výrazy jako na běžícím pásu, je to úplně stejné. Ani dnes ostatně není K. Schwarzenberg zcela soukromou osobou. Je předsedou zahraničního výboru Sněmovny.

Česká politika se musí zbavit sprostoty, kterou do ní přinesl K. Schwarzenberg a jež nyní vyvrcholila veřejnými vyjádřeními prezidenta republiky. Aby se česká politika sprostoty zbavila, je však třeba odsoudit všechny sprosťáky na politickém poli, nikoli pouze některé, a jiné za sprosťáctví naopak vychvalovat.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality