Aktuality

Vysoká volební účast v syrských prezidentských volbách je úspěchem současné vlády

V Sýrii včera skončily prezidentské volby, ve kterých dostal nejvíce hlasů, 88,7 %, dosavadní prezident Bašár Asad.

K volbám přišlo 11,6 milionů Syřanů, tedy 73 % z celkového počtu registrovaných voličů. Takto vysoká volební účast je překvapivým výsledkem a nesporným úspěchem současné syrské vlády.

Přizvaní mezinárodní pozorovatelé označili volby za demokratické a spravedlivé, naopak Západ volby neuznal. EU, která podporuje opozici, prohlásila ústy šéfky diplomacie Catherine Ashtonové, že prezidentské volby v Sýrii byly nelegální a podkopávají snahy najít politické řešení konfliktu v Sýrii. Slova Ashtonové jsou velmi diskutabilní. V čem můžou být nelegální volby, když se jich zúčastní tři čtvrtiny voličů? Připomínám, že účast voličů byla zhruba stejná jako v nedávných volbách na Ukrajině. Stejně jako na Ukrajině kyjevská vláda ani Asadovo vedení nekontroluje dění v celé zemi.

Valnou část „syrské“ opozice, jak známo, tvoří zahraniční žoldáci, kterým zbraně dodávají země mající různé důvody ke svržení současného syrského režimu. Mezi těmito důvody však nikde není uváděná „demokratizace Sýrie“.

Zřetelné úspěchy Asadova režimu na bojištích v poslední době byly teď potvrzeny pozoruhodným volebním úspěchem syrského prezidenta. Západ by měl okamžitě přestat s materiální podporou militantních náboženských fanatiků proti legální a sekulární vládě Sýrie, kterou, jak se ukazuje, podporuje zdrcující většina syrského obyvatelstva.

Také česká vláda by měla říci k celé věci své stanovisko.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality