Aktuality

Výjimka Bakalovi na železniční přepravu hořlavého bílého fosforu

Proč ministerstvo dopravy opakovaně poskytuje výjimky na přepravu vysoce nebezpečného hořlavého bílého fosforu firmě AWT, kterou ovládá podnikatel Zdeněk Bakala, do břeclavské Fosfy? Racionálních odpovědí na tuto otázku mnoho není…

 Podle sobotního Práva žádný ze 45 vagonů, v nichž firma AWT přepravuje bílý fosfor, nesplňuje normy pro takto nebezpečnou přepravu. Výjimku podle ministerstva dopravy Bakalova firma dostala proto, že prý bude vagony splňující normy získávat postupně a postupně tedy bude i nahrazovat nevyhovující vagony těmi normám vyhovujícími.

Toto zdůvodnění ministerstva dopravy je přímo neslýchaně drzé. Vždyť AWT není jediný železniční přepravce v zemi. Pokud největší železniční přepravce v nákladové přepravě ČD Cargo neb některý z jiných přepravců disponuje vyhovujícími vagony, není nic jednoduššího, než aby přepravu nebezpečných nákladů zaštiťoval on.

Ministerstvo dopravy hazarduje se zdravím i životy českých občanů, ale hlavně, že Bakala má svůj byznys…

Kromě toho probleskly z tisku zprávy o tom, že firmu AWT hodlá Bakala záhy prodat. Je zřejmé, že bez velké zakázky na přepravu bílého fosforu by se tržní hodnota této firmy snížila. Jaké to porozumění pro potřeby miliardáře ze strany ministerstva dopravy.

Jiří Paroubek 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality