Aktuality

Volyňští Češi by se neměli stát obětí politické hry

Uvítal jsem jasné stanovisko prezidenta Zemana, který požádal ministra vnitra Chovance, aby vyhověl žádosti 40 rodin volyňských Čechů a poskytl jim azyl v ČR, neboť situace na Ukrajině jim podle prezidentových slov neumožňuje žít plnohodnotný život.

Tyto rodiny již na jaře žádaly prezidenta Zemana, premiéra Sobotku i další politiky, aby jim pomohli s návratem do vlasti. Tehdy však jejich žádost z politických důvodů vyslyšena nebyla a ministerstvo zahraničí k tomu uvedlo, že věří, že Ukrajina je schopna zajistit jejich práva a bezpečnost.

Prezident Zeman nyní vyjádřil jasný názor a žádá ministerstvo vnitra, aby volyňským Čechům návrat do ČR umožnila. Ve své žádosti uvedl, že stát je státem jen tehdy, když se dokáže postarat i o své zahraniční občany. Ministr chovanec k tomu uvedl, že jejich žádost bude posuzována standardním způsobem a pokud bude zákonná možnost vzít volyňské Čechy zpět do vlasti, stane se to. Zásadní bude podle Chovance stanovisko ministerstva zahraničí. Věřím, že zvítězí zdravý rozum.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality