Aktuality

Vládní kroky na podporu veřejných investic jsou správné

Jsem rád, že současná vláda se snaží nenavázat na hospodářskou politiku vlád Topolánka a Nečase a na rozdíl od nich se snaží posilovat veřejné investice.

Nečasova vláda při svém škrtacím amoku vlastně jen pokračovala v Topolánkově linii.  Ta svými zásahy do legislativy v oblasti investičních pobídek naznačila potenciálním zahraničním investorům, že v ČR o ně zájem není. A tak šli investoři jinam. Nečasova vláda tento směr neměnila a výrazným způsobem utlumila, či přesněji téměř zamrazila, i veřejné investice. Teprve v závěru se trochu vzpamatovala a poněkud změnila legislativu.

Sobotkova vláda se nyní snaží veřejné investice posilovat. Jednou z cest je novela zákona, která by umožnila nabídnout majitelům zemědělských nebo lesních pozemků, přes které má být vedena infrastruktura vlastněná státem, mnohem vyšší odkupové ceny nežli doposud. Čím rychleji pak vlastník půdy pozemek stáru prodá, tím více peněz může dostat.  Dosavadní částka, která se pohybuje mezi 8 až 35 korunami za metr čtvereční, majitele pozemků k prodeji příliš nemotivuje, v důsledku čehož se na některých úsecích stavby např. silnic, dálnic, potrubí atd. prodlužují a pochopitelně také státu prodražují. Nové nastavení odkupů by vlastníky pozemků mělo přimět k rychlému prodeji pozemků. Ministr dopravy Prachař věří, že takovým způsobem by se podařilo výkup pozemků podstatně oživit už o prázdninách. Je to cesta správným směrem. Horší než dosud to určitě nebude.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality