Aktuality

Vláda dala přednost xenofobii před solidaritou

Vláda na své pondělní schůzi rozhodovala o možnosti přijetí 5 – 10 tisíc syrských uprchlíků na naše území. A rozhodla o této možnosti negativně.

Dvě politické strany zasedající ve vládě rády hovoří o solidaritě – ČSSD a KDU-ČSL. Přitom díky solidaritě zemí Západu získalo možnost nové existence statisíce našich exulantů po únoru 1948 a po srpnu 1968. To, co je normální například ve Švédsku či Německu, tedy že státy a jejich občané projeví, v případě krizí a krvavých vnitřních konfliktů, jako je ten v Sýrii, mezinárodní solidaritu. U nás ale vláda tuto možnost smetla ze stolu, a namísto toho rozhodla uspokojit latentní xenofobii části našich spoluobčanů. Je smutné, že česká politická elita nedokáže uvažovat podobně jako elity nejvyspělejších demokracií. Jestli v něčem vidím odkaz V. Havla – není to například záměrné komplikování vztahů s Čínou, ale skutečná mezinárodní solidarita.

 

Pokud jde o volyňské Čechy a jejich přijetí a integraci do české společnosti, je to krok správným směrem. Prezident Zeman, jak vidno, nedělá pouze politické chyby, ale také velmi přínosné věci. Je dobře, že problém volyňských Čechů na Ukrajině dokázal včas zviditelnit a to i proti vůli odpovědných pracovníků české zahraniční služby.

 

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality