Aktuality

Vláda by neměla podlehnout tlaku lékárníků

Před necelým měsícem v médiích ministr zdravotnictví S. Němeček prohlásil, že zrušení třicetikorunových poplatků v lékárnách by od prvního ledna následujícího roku mohl stát lékárníkům částečně kompenzovat lehkým zvýšením marží.

Lékárníkům se ale i tento návrh S. Němečka zdál jako příliš málo štědrý a požadují plnou kompenzaci regulačních poplatků. I drobné výšení obchodních marží v lékárnách považuji za nestoudnost, neboť lékárníci dlouhodobě pracují s velmi vysokými obchodními maržemi.

V roce 2006, když ministerstvo zdravotnictví přistoupilo k mírnému snížení jejich marží, strašili lékárníci veřejnost tím, kolik lékáren bude z tohoto důvodu muset skončit. Neskončila však ani jediná, a naopak v roce 2006 ještě přibyly a jejich počet stoupal kontinuálně i v následujících letech. Věřím, že podobná situace nastane i v souvislosti se zrušením poplatků v lékárnách.

Vláda by proto neměla podlehnout tlaku lékárníků a absenci regulačního poplatku by jim kompenzovat neměla, a to ani částečně, a už vůbec pak ne zcela. Stejně jako dar lékárníci před několika lety od někdejší pravicové vlády nabyli, by ho teď měli s lehkým srdcem pozbýt.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality