Aktuality

Vedení ČNB pokračuje ve vyhazování peněz

Od zahájení intervencí v listopadu 2013 utratila Bankovní rada ČNB za intervence proti koruně, tedy za její oslabení ve vztahu k euru již 390 miliard korun, přitom 200 miliard z této částky v tomto roce, přesněji v období od července do října.

 Poté, co Bankovní radu za devalvaci koruny před časem pochválil premiér Sobotka a podivně zmlknul v této věci prezident Zeman, zůstal jsem vlastně až do tohoto týdne poslední, kdo toto vyhazování státních peněz kritizuje. Jsem rád, že ke stejnému závěru jako já již před dvěma lety, došli nyní i analytici odborů M. Fassmann a J. Ungerman. A takové stanovisko přesvědčivě prezentovali.

 

Takovéto oslabování koruny představuje skutečné znehodnocení  práce českých dělníků a zaměstnanců, které znamená, že české zboží není konkurenceschopnější jeho vysokými technickými a dalšími parametry, ale jeho uměle sníženou cenou. To vše v situaci, kdy se může dařit na světových trzích nakupovat suroviny pro potravinářskou, pro strojírenskou výrobu, energetiku, textilní průmysl atd., za podstatně nižší ceny, nežli tomu bylo před třemi až pěti lety.

 

Inflační cíl, který si ČNB dala jako podmínku pro ukončení své intervence, tedy dvouprocentní inflace, je za situace poklesu cen prakticky všech komodit surovin nemožně splnitelný…

zpět na úvodní stranu
Další aktuality