Aktuality

Včera byla založena Nová rozvojová banka států BRICS

V předchozích měsících jsem několikrát upozorňoval na vznik Nové rozvojové banky států BRICS a od včerejška už je její existence skutečností. Novou rozvojovou banku založily Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, tedy státy volného sdružení BRICS.

Nová rozvojová banka bude hospodařit s počátečním kapitálem 50 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), který se má během několika let zdvojnásobit na 100 miliard dolarů (Čína by měla vložit 41 miliard dolarů, Brazílie, Indie a Rusko shodně po 18 miliardách dolarů a Jižní Afrika 5 miliard dolarů) a členské země navíc plánují vybudovat bance rezervu v hodnotě dalších více než 100 miliard dolarů. Další peníze chce Nová rozvojová banka získávat například vydáváním dluhopisů na trzích členských zemí.

Tato banka bude tvrdou konkurencí pro Západní bankovní instituce, tedy Světovou banku, která je tradičně pod hlavním vlivem USA, a MMF, který je pod vlivem EU, neboť Nová rozvojová banka bude na rozdíl od nich poskytovat úvěry bez politických podmínek. Tím bude logicky získávat klientelu v zemích spolupracujících se státy BRICS.

Založení Nové rozvojové banky je dalším důkazem toho, že se těžiště světové ekonomiky zvolna přesouvá ze Západu ve prospěch zemí BRICS.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality