Aktuality

Varování V. Klause a P. Pitharta je třeba brát vážně

V. Klaus a P. Ptithart se při představení knihy 25 let poté shodli, že se v České republice vytrácí pluralitní demokracie. Je to smutné konstatování faktu z úst lidí, kteří byli důležitými činiteli ČR po obnovení československé demokracie a vlastně až do nedávných dnů.

Pokud dnes varují před vytrácením se pluralitní demokracie, mají, bohužel, pravdu. V žádné vyspělé demokratické zemi světa nehraje významnější politickou roli někdo z významných podnikatelů té které země.  U nás takovou roli hraje A. Babiš.

Kromě peněz v řádech miliard korun, pokud započteme i nákup vydavatelství MAFRA, které A. Babiš do svého politického angažmá vložil, svou roli hraje nepochybně také jeho vliv v médiích. Nejenže vlastní největší mediální dům v zemi, který vydává i nejčtenější (rádoby)seriózní deník MfD a spravuje portál idnes.cz, ale také je v dohodě pokud jde o bulvární deníky Blesk a Aha!, což se v posledních dnech projevilo útoky na některé sociálnědemokratické ministry. Zvláště nechutný byl útok na ministra zdravotnictví Němečka.

Je smutné, že zcela v područí A. Babiše je také veřejnoprávní ČT. Ta je plně ve službách tohoto magnáta stojícího v gigantickém střetu zájmů. Je zbytečné hovořit o dalším oligarchovi – Z. Bakalovi – který ke krytí svých hospodářských aktivit využívá médií patřícím k jeho skupině Economia.

To, že firma A. Babiše zvítězila v osmi tendrech z 27 vypsaných státním podnikem Lesy ČR a média to příliš nevzrušovalo a nevzrušuje, je jen smutným dokladem obludného střetu zájmů, který v ČR existuje a který by v opravdu demokratické zemi nebyl možný.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality