Aktuality

Valls hlavním kandidátem francouzské levice?

Po oznámení prezidenta Hollanda v minulém týdnu, že v nové volbě nebude kandidovat na úřad prezidenta Francie, se zcela logicky otevřel prostor ke kandidatuře premiéra Vallse.

Prezident Hollande alespoň opticky držel jednotu socialistické strany. Nyní v souvislosti s primárkami socialistů, které se uskuteční v lednu, nastane čas na silnou názorovou konfrontaci v rámci francouzské levice.

Již letos na jaře byla francouzské levice silně rozdělena v otázce vládní legislativy související se zásadními změnami v pracovněprávní oblasti. Tyto změny, tvrdošíjně až sebevražedně  prosazované socialistickou vládou, velmi silně poznamenaly pozici socialistů a vedly k silné názorové diferenciaci levice.

Obávám se, že francouzská levice díky prosazování těchto opatření nastoupila do vagonu neoliberálních reforem. Je politicky úplně protismyslné, když změny v oblasti pracovního práva směřující k tzv. zjednodušení na pracovním trhu prosazuje levicová vláda. Jsou to změny, ze kterých měly oprávněné obavy i pravostředové vládní kabinety. Jsem přesvědčen, že bývalý gaullistický prezident J. Chirac by nikdy k takovýmto opatřením nesáhl. Příčiny nižší konkurenceschopnosti a celkových problémů francouzské ekonomiky bych hledal někde jinde než v pracovněprávní oblasti. Přesunout rozhodnutím socialistické vlády a levicové většiny v parlamentě miliony Francouzů do pozice novodobých páriů je prostě politicky sebevražedným krokem. Obávám se, že toto stigma neulpělo jen na prezidentovi Hollandovi, který se pro francouzskou levici stal pro tuto chvíli beránkem božím, který z ní snímá hříchy tohoto světa, ale ulpělo také na jeho prvním ministrovi Vallsovi.

Valls přitom  hned po nástupu do funkce premiéra projevoval rozhodnost, řídící schopnosti, operativnost, akčnost. Je zjevně schopen se rychle rozhodovat i v těžkých situacích.

Ale vláda prezidenta Hollanda, v níž on byl premiérem, prostě francouzskou veřejnost poněkud unavila. Politickým překvapením roku ve Francii by bylo, pokud by se Valls dostal do druhého kola prezidentských voleb. Už také proto, že ať primárky levice dopadnou jakkoli, velmi pravděpodobně se objeví i další levicoví kandidáti, kteří budou usilovat o prezidentství.

V tuto chvíli tedy, pokud Valls nepředvede nějaké mimořádně pozitivní kroky ve volební kampani, bude rád, pokud francouzským socialistům zajistí třetí pozici v prvním kole prezidentské volby.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality