Aktuality

V brazilských prezidentských volbách zvítězila levice

D. Rousseffová, jíž Lula da Silva, prezident Brazílie v letech 2003 – 2011, vybral jako svou nástupkyni v prezidentském úřadu, porazila, v těsném poměru 51,64 %: 48,36 % hlasů, ve 2. kole prezidentských voleb A. Nevese, a obhájila tak svůj post brazilské prezidentky.

Díky Lulově prozíravé politice, v níž pokračovala i Rousseffová, se desítky milionů Brazilců dostaly z nižších mezi střední vrstvy. Prostě Lulova (a později Rousseffové) levicová vláda uplatňovala, dalo by se říci, reformě-socialistickou hospodářskou a sociální politiku a rozumně přerozdělovala zdroje státního rozpočtu, tak aby to bylo ve prospěch co nejširších vrstev obyvatel země. Levicové vlády dokázaly vytvořit nová pracovní místa a změnit strukturu hospodářství, což vedlo ke změně společenského statusu desítek milionů lidí.

Druhé kolo prezidentských voleb také zřejmě rozhodly „nové“ střední vrstvy, tedy ta část středních vrstev, která se vzhůru na politickém žebříčku posunula za vlády levice.

Podle analýz pro Rousseffovou vedle chudých pro Rousseffovou hlasovala zejména nižší střední vrstva, tedy ti lidé, jejichž domácnost má měsíční příjem pohybující se mezi 700 – 1800 dolary, a kteří tvoří zhruba 40 % elektorátu.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality