Aktuality

Uzbrojí se státy NATO?

Americký prezident Trump již v průběhu volební kampaně hrozil spojencům z NATO, že USA by mohly přehodnotit své spojenecké závazky vůči nim v případě, že jednotlivé země nesplní svůj závazek ze summitu NATO v roce 2014 postupně do roku 2024 dosáhnout toho, aby na vojenské rozpočty šlo alespoň 2 % HDP.

Americký prezident Trump již v průběhu volební kampaně hrozil spojencům z NATO, že USA by mohly přehodnotit své spojenecké závazky vůči nim v případě, že jednotlivé země nesplní  svůj závazek ze summitu NATO v roce 2014 postupně do roku 2024 dosáhnout toho, aby na vojenské rozpočty šlo  alespoň 2 % HDP. 

 

Ve Spojených státech, jen tak pro zajímavost, jsou na vojenské účely vynakládány 4 % HDP. Což představuje v letošním roce přes 650 mld. dolarů. Česká republika má letos rozpočet v kapitole obrany státu na úrovni 52 mld. Kč. Pokud by měla dosáhnout 2 % výdajů na obranu z HDP, musela by vynakládat hodně přes 90 mld. Kč ročně. Resort obrany v posledních letech není schopen utratit ani ty peníze, které má k dispozici, natož aby bylo možné uvažovat o jejich téměř dvojnásobném čerpání. Bylo by to vyhazování peněz z okna. A to doslova. Zdá se ale, že se celé věci  již ujal generální  tajemník NATO Stoltenberg a je otázka, kdo z národních lídrů zemí NATO tomu bude na blížícím se summitu schopen oponovat.

 

Obrovské nárůsty vojenských výdajů v situaci, kdy možní protivníci NATO, tedy Rusko a Čína, vynakládají zlomky toho, co NATO, jsou nesmyslné. Prioritou dnešní doby by měl být jednoznačně boj proti mezinárodnímu terorismu. A ten vyžaduje jiné zbraně, jiné technologie, jiné obranné systémy a ne ponorky, letadlové lodě, nová letadla či nové obrněné  transportéry atd.

 

Zkrátka, záměr amerického prezidenta na zvýšení výdajů na zbrojení zrovna nepřispívá ke zmírnění mezinárodního napětí a světového míru.

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality