Aktuality

Úžasné zprávy z ministerstva financí

Ministr financí Babiš fantazíruje o tom, že nová opatření proti daňovým únikům by v České republice mohla přispět ke zvýšení daňových příjmů státu až o 27,5 miliard korun.

Kéž by, jak říkal K. H. Borovský, tento záměr „z úst do ručiček ráčil vstoupit“. Zkrátka, kéž by se tento záměr z kategorie zbožných přání ministra financí dařilo skutečně naplňovat. Jak reálně to jde, se můžeme přesvědčit v příštím roce v plnění rozpočtu daňových příjmů státu.

Myslím si, že kromě krásných snů by měl A. Babiš přemýšlet také o zavedení druhé sazby korporátní daně u největších firem. V roce 2013 odešlo z České republiky do zahraničí na konta mateřských firem českých společností 315 miliard korun dividend. To je skutečně nevídaná částka, a pokud by se z ní díky zavedení druhé sazby korporátní daně podařilo pro ČR získat třeba 50 – 60 miliard korun, přestali bychom, v kombinaci s prosazením vyššího hospodářského růstu, dříve či později mít na úrovni státního rozpočtu problémy a během 3–4 let bychom směřovali k vyrovnanému státnímu rozpočtu a do úctyhodné společnosti zemí jako jsou Lucembursko či Německo.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality