Aktuality

Úžasná zpráva z Ukrajiny

Ukrajinský ministr financí O. Šlapak se nechal slyšet, že úvěrový program od Mezinárodního měnového fondu (MMF) v objemu 17 miliard dolarů je pro Ukrajinu dostatečný a jeho země žádné další peníze od MMF nepotřebuje. Odmítl také názor, že aby se Ukrajina vyhnula státnímu bankrotu, potřebuje restrukturalizaci svého dluhu.

Z dílny ekonomických analytiků přicházejí zprávy o velmi špatné ekonomické situaci Ukrajiny, která stojí oběma nohama ve státním bankrotu.  Ukrajinská ekonomika by se letos podle odhadů měla propadnout nejméně o 6 %, objevují se ale i odhady hovořící o 8% propadu. Pokles HDP generuje zvýšený deficit státního rozpočtu. Aby se Ukrajina vymanila z hrozby státního bankrotu, potřebovala by zhruba 250–300 miliard eur. A další stovky miliard eur potřebuje na vybudování fungující moderní infrastruktury a ještě další stovky miliard korun na modernizaci průmyslu a celého národního hospodářství.

I přes tyto skutečnosti Ukrajinský ministr financí O. Šlapak, který je zřejmě nový ekonomický Einstein, prohlašuje, že jeho země od MMF žádné další peníze nepotřebuje. V jednom má O. Šlapak zcela určitě pravdu. V chaosu, který v současnosti na Ukrajině vládne, by se jakékoli tam zaslané peníze nejspíše nenávratně ztratily…

Ti čeští politici, kteří fantazírují o brzkém přijetí Ukrajiny do EU, by se měli rychle vrátit na zem.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality