Aktuality

USA evidentně nemají zcela vyjasněnou koncepci zahraniční politiky

Včera se ve světových médiích objevila informace, že americký prezident B. Obama chce požádat Kongres o uvolnění 500 milionů dolarů na podporu neislámské opozice v Sýrii.

Podle dostupných informací, které se mohou z médií dozvědět i americké zpravodajské služby, jež, krom jiného, připravují, americkému prezidentovi podklady pro rozhodování, neislámská opozice v Sýrii téměř neexistuje. Materiální pomoc tzv. opozici v Sýrii znamená de facto vyzbrojování islamistických skupin, např. ISIL. Spojené státy se tedy mohou dostat do schizofrenní situace, kdy v Iráku proti této skupině bojují, ale v Sýrii ji budou podporovat.

Nedávné prezidentské volby navíc potvrdily, že drtivá většina Syřanů podporuje prezidenta Asada. A zejména jej podporují Syrské náboženské minority, včetně křesťanů.

Spojené státy by vůbec neměly uvažovat o materiální podpoře dalšího válčení v Sýrii, protože tak ponesou morální odpovědnost za desetitisíce zmařených životů. Materiální podpora islamistů de facto jen odkládá vítězství vlády prezidenta Asada.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality