Aktuality

USA a Německo nechtějí Ukrajině dodávat zbraně

Je třeba uvítat rozhodnutí Bílého domu a německé kancléřky Merkelové o tom, že Ukrajině už nebudou dodávat žádné zbraně, protože by tím došlo pouze k eskalaci ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny, přičemž oni podporují mírové řešení situace. Vypadá to, že klíčové země NATO pochopily, že případné vojenské úspěchy ukrajinské vlády budou ve svých důsledcích znamenat oddálení seriózních jednání o konečném uspořádání poměrů na východě Ukrajiny a v rámci ukrajinského státu.

Povolávaní ukrajinští branci jsou nyní ve své většině krom nezkušenosti a nevycvičenosti hlavně nemotivovaní a nemají zájem bojovat. A to ani tehdy, když ukrajinské ministerstvo obrany vypsalo velké finanční prémie za zničení nepřátelského tanku, obrněného transportéru či sestřelení letadla a zdvojnásobilo žold vojákům bojujícím na Donbase. Běžní Ukrajinci zkrátka nevidí důvod, proč bojovat proti svým spoluobčanům z východu země.

Ukrajinská vláda by se měla snažit co nejrychleji ukončit boje a hledat mírové řešení situace, aby mohlo postupně docházet k hospodářské obnově jejich země, která stojí oběma nohama ve státním bankrotu.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality