Aktuality

Úřady nestíhají vyřizovat restituční nároky církví

Církve do června podaly 5787 výzev na vrácení 117 270 zemědělských nemovitostí, z nichž projednáno vylo 1941 žádostí o 33 352 objektů. U nezemědělského majetku bylo podáno 1658 žádostí a z toho 527 jich zatím zůstává neprojednáno. Problémy mají i Státní pozemkový úřad (SPÚ), Lesy ČR a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. SPÚ ještě musí prověřit žádosti o vydání 58 608 nemovitostí a existuje zde reálná obava, že nedodržení zákonných termínů při vydávání majetku povede k žalobám na stát, které by mohly významným způsobem zatížit státní rozpočet.

Pokud při vydávání majetku nemá docházet k přehmatům podobným neoprávněnému vydání objektu přístavby Národního divadla voršilkám, jež budovu nejdříve prodaly, a nyní jej v první vlně restitucí získaly zpět, bude nutné změnit restituční zákon a rozvolnit termíny vydávání majetku.

Konec konců, kam pospíchat?  Ani stát přece nemůže uzavírat jednostranně pro sebe nevýhodné smlouvy. Už samotný tento fakt je zřejmě právním důvodem k napadnutí restitučního zákona.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality