Aktuality

Ukrajina stále blíže státnímu bankrotu

Zprávy z posledních dní, které hovoří o nepříznivém stavu ruské ekonomiky, jaksi soustavně zakrývají informace ohledně o několik řádů horší ekonomické situaci ukrajinské ekonomiky, která se dlouhodobě pohybuje na hranici státního bankrotu.

Prezident Porošenko žádá MMF o zvýšení pomoci Ukrajině, přičemž odhady hovoří o tom, že k tomu, aby se Ukrajina finančně stabilizovala, potřebovala by zhruba 250 – 300 miliard dolarů. To je ovšem částka, kterou nemůže zajistit ani MMF, Světová banka, ani EU jako celek, a ke které už se dávno nehlásí ani USA.

Každému soudnému pozorovateli s průměrným ekonomickým vzděláním či povědomím musí být jasné, že Ukrajina si své problémy bude muset vyřešit zcela sama. Částky, které vyžaduje sanace státních financí této země, jsou zcela mimo možnosti finančních institucí či převážně silně zadlužených zemí Západu.

Západní politici by neměli Ukrajině slibovat nesmysly. Mimo dodávek zbraní k vedení lokálního konfliktu na východě Ukrajiny nemůže Západ pro Ukrajinu a její ekonomiku udělat nic konkrétního. Myslím si tedy, že rychlý vstup Ukrajiny do NATO není reálný, a už vůbec není reálný do její vstup do EU.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality