Aktuality

Ukrajina se s Ruskem údajně dohodla na ceně dodávek plynu

V médiích se objevily informace o dohodě k „zimní“ ceně za plyn mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajina původně trvala na částce, kterou s Ruskem dohodl bývalý prezident Janukovyč, tedy na částce 268 dolarů za tisíc metrů krychlových. Rusko naopak po Ukrajině žádalo částku 485 dolarů a to, aby Ukrajina před obnovením dodávek plynu zaplatila dluhy, které vůči Rusku za plyn má.

Rusko přišlo i s návrhem slevy 100 dolarů a cenou 358 dolarů, se kterou Ukrajina nejprve nesouhlasila, ale teď se zdá, že na tyto podmínky přistoupila a prezident Porošenko hovoří o úspěchu a o tom, že jde o „zimní“ cenu, která je platná do 1. března a že cena za zbytek roku bude 325 amerických dolarů.

Na tuto otázku by však bylo dobré znát také názor ruské strany. Cena 485 dolarů totiž vcelku odpovídá cenám, za něž Rusko plyn prodává např. pobaltským státům. A například do Makedonie prodával Gazprom plyn v roce 2012 za 564 dolarů, ČR kupovala plyn za 503,1 dolarů.

Je tedy otázkou, proč by Rusko, které ztratilo na Ukrajinu politický vliv, této zemi poskytovalo na odběr plynu výrazné slevy a jaký by mělo důvod tyto slevy ještě s ohledem na roční období zvyšovat. V tomto ohledu bude jistě velmi zajímavé slyšet názor na ceny a také argumentaci k ceně plynu od ruské strany. Bude zajímavé také vědět, kdo zaplatí dosavadní dluh Ukrajiny za plyn ve výši 5,5 miliardy dolarů, resp. po dohodě s Ruskem 4,5 miliardy dolarů.

Jiří Paroubek

 

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality