Aktuality

Ukrajina se s Ruskem dohodla na dalších jednáních ohledně dodávek plynu

V prosinci minulého roku vyjednal tehdejší ukrajinský prezident Janukovyč s ruským prezidentem Putinem slevu na dodávky ruského plynu do Ruska, a to cca o třetinu. K této dohodě došlo zřejmě výměnou za to, že Ukrajina se nebude ucházet o členství v EU. Za tisíc kubíků měla Ukrajina Rusku platit 268,5 amerických dolarů. Co se dělo poté, co Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu, všichni víme.

Po zvratech, které se Ukrajině odehrály, a svržení prezidenta Janukovyče, začalo Rusko od 1. dubna, za plyn žádat původní cenu, tedy 385,5 dolarů za tisíc kubíků. K tomu Moskva ještě zvýšila cla, a tak se výsledná cena plynu vyšplhala na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů. Navíc společnost Gazprom žádala zaplacení dosavadních dluhů Ukrajiny za ruský plyn a platby za další dodávky předem. Ukrajina na tyto podmínky odmítla přistoupit, a tak Gazprom 16. června přestal Ukrajině plyn dodávat.

Nyní ruský ministr pro energetiku uvedl, že se oba státy dohodly na dalších jednáních ohledně dodávek a Moskva je ochotná Ukrajině poskytnout zhruba 20procentní slevu (a cena se tak dostane k prapůvodní částce zhruba 386 dolarů za tisíc kubíků). Ukrajina ovšem trvá na návratu k ceně 268,5.

Nemyslím si ovšem, že například vyhlašováním záměrů o vstupu do NATO Ukrajina Rusko obměkčí a přiměje snížit cenu na úroveň, kterou s V. Putinem dohodl minulý prosinec V. Janukovyč. A to i vzhledem k tomu, že v dnešní době dluží Ukrajina Rusku za plyn 5,3 miliard dolarů, které není v blízké budoucnosti absolutně schopna zaplatit.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

zpět na úvodní stranu
Další aktuality