Aktuality

Ukrajina od EU získá 2 miliardy eur

Ministr financí A. Babiš, jak se zdá, podpořil na setkání ministrů financí zemí Evropské unie návrh na poskytnutí subsidií pro Ukrajinu, a to ve výši 2 miliardy eur.

Zajímalo by mě, jaká kritéria související s rozvojem svých demokratických institucí musí Ukrajina naplnit, aby jí byla poskytnuta tato finanční výpomoc. Zda alespoň nějaká kritéria, nebo vůbec žádná…

Při rozsahu problémů státního rozpočtu Ukrajiny jsou navíc 2 miliardy eur pouhou kapku v moři. Odborné odhady hovoří o tom, že k tomu, aby se Ukrajina dostala z hrozby státního bankrotu, potřebuje zhruba 250 – 300 miliard eur. Další stovky miliard jsou potřeba k vybudování funkční moderní infrastruktury a alespoň k částečné modernizaci ukrajinského průmyslu. Nemluvě o odstraňování následků občanské války na východě země.

Je zajímavé, že český ministr financí souhlasil s vyhozením 2 miliard eur z peněz evropských poplatníků do koše, což peníze pro Ukrajinu v této chvíli skutečně jsou, ale při tom nesouhlasí například s vyplácením zálohového výživného pro české neúplné rodiny. To by v běžném roce zatížilo státní rozpočet zhruba 50 miliony korun, část těchto výdajů by byla zpětně vymahatelná, a hlavně zálohové výživné pomohlo jedné z příjmově nejohroženějších skupin českých obyvatel: rodičům samoživitelům a jejich dětem. O vymahatelnosti, a už vůbec o pomoci těm nejpotřebnějším, nelze v případě dvoumiliardové půjčky Ukrajině hovořit.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality