Aktuality

Ukrajina není schopná splácet svůj dluh v zahraniční měně

Již od vypuknutí tzv. ukrajinské krize upozorňuji, že k tomu, aby se Ukrajina dostala z hrozby státního bankrotu, potřebuje zhruba 250–300 miliard dolarů. Tyto peníze jí pochopitelně nikdo nedá a ani dát nemůže, a tak nyní přichází očekávatelná zpráva o tom, že agentura S&P srazila rating Ukrajiny ještě hlouběji do podřadného pásma, neboť se domnívá, že Ukrajina nebude schopná splácet svůj dluh v zahraniční měně. Tato agentura zároveň varovala, že rating může ještě snížit.

V období vlády prezidenta Janukovyče se výše devizových rezerv odhadovala na cca 20 miliard korun, dnes se odhaduje ani ne na čtvrtinu této částky. Ukrajinské finance jsou v mnohem horším stavu než řecké.

Proti tzv. separatistům nebojuje ani tak ukrajinská armáda, protože dezertérů bylo téměř více než bojovníků, ale soukromé hlavně armády ukrajinských oligarchů, tedy těch lidí, kteří rozkradli ukrajinské peníze a nyní se těší, že budou moci krást i nějaké další… Představa o připojení Ukrajiny v dohledné době jedné generace k EU by měla být každého alespoň trochu odpovědného evropského politika noční můrou.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality