Aktuality

Teď už to ČSSD půjde samo

Quid caeco cum speculo? (K čemu je slepému zrcadlo?). Všichni to viděli, pokud to chtěli vidět. B. Sobotka dostal podporu delegátů 38. sjezdu ČSSD, kterou bylo možné předpokládat. Tedy, pokud se delegáti budou chtít ve vztahu ke svému premiérovi a k sobě chovat sebezáchovně. Vláda je pro sociální demokracii hodnotou sama o sobě. Jinak tomu u žádné reformě-socialistické strany ani není. Nezbývalo tedy, než podpořit svého premiéra a předsedu strany…

Bojím se Řeků, byť nesou dary! (Timeo Danaos et dona ferentes!)

B. Sobotka je prvním premiérem a předsedou ČSSD, který zažil vlídnost médií před sjezdem své strany. A to v situaci, kdy média typu MFD, LN a další jsou kontrolována jeho partnerem a hlavním soupeřem ve vládě A. Babišem.  Podobnou pozici, k Sobotkovi snad jen o malinko kritičtější, zastávají bakalovská média a média s přátelskými vztahy k A. Babišovi. A samozřejmě i veřejnoprávní televize zvoucí na komentování sjezdu – s výjimkou I. Davida – jen Sobotkovy apologety (Jelínek apod.) anebo jemu přátelsky nakloněné komentátory (V. Bělohradský).

V loňském roce zažila sociální demokracie dvoje volby, ve kterých dosáhla v některých parametrech až katastrofálních výsledků.  Mám na mysli jak volby do EP, ale také např. volby komunální. V těch evropských ČSSD nepřekonala hranici 15 % a v těch  komunálních katastrofálním způsobem ztratila své pozice v naprosté většině krajských, zbývajících statutárních i větších měst. Z třiadvaceti senátorů, které tato strana loni na podzim obhajovala, jich po volbách zůstalo jen deset (!). Zkrátka, úspěch vypadá jinak … Přesto byl. B. Sobotka v médiích veleben, jako skvělý a úspěšný lídr. Tehdy jsem vyjádřil v analýzách podzimních voleb myšlenku, že soc. dem. pod Sobotkovým vedením Babišovi skvěle vyhovuje. Má v čele slabého lídra, kterého je třeba si pěstovat do budoucna. Je pro to takový hezký rakouský výraz, čím je Sobotka pro Babiše. Je to Oktoberfliege, v překladu (slabá) podzimní moucha, kterou můžete chytit bez problémů do ruky…

Co z toho vyplývá? A. Babiš nejspíš neuvažuje o rychlé volební konfrontaci s ČSSD v mimořádných sněmovních volbách. Patrně se domnívá, že mu Oktoberfliege z ruky stejně neuteče ani za tři roky… Uvidíme, zda se mýlí. Za téměř tři roky se může stát řada překvapivých věcí. Zkrátka, být na místě sociálních demokratů, kriticky bych se zamýšlel, proč ta chvála Babišových a dalších médií na Sobotku.

Od špatné slepice, špatné vejce (Mala gallina malum ovum)

B. Sobotka, a lidé jimiž se ve vedení strany obklopil, nepatří mezi ty, kteří  by dokázali anticipovat budoucí vývoj na tři až čtyři kroky dopředu. B. Sobotka se patrně domnívá, že bude-li mít, při dalším volebním „úspěchu“ na úrovni 15 %, kolem sebe ve vedení loajální lidi anebo lidi bez vysokých osobních ambicí (to je jeho nynější vedení), ustojí ve funkci předsedy další volební propadák. Pak by ovšem nejstarší strana v zemi šla v krátké době až k deseti procentům podpory (i níže) voličů. Koneckonců k takové podpoře se Špidla se Sobotkou, jako ministrem financí, už jednou v roce 2004 se svou stranou propracovali. A asistují jim u toho i stejní lidé jako tehdy: Novotný, Jelínek ad…

Být na místě Sobotky, v situaci, kdy sestavuji nové vedení strany a za rok a půl mě čekají krajské volby, snažil bych se do vedení prosadit jednoho či dva hejtmany. (No, ale ti jsou vesměs s Haškem, že?) A hejtmanům ve vedení pak umožnit celostátní publicitu. Tak by se alespoň trochu zvýšila šance na úspěch v krajských volbách. Je to promarněná šance. Jakoby chtěl Sobotka vymýtit celou stranickou třídu svých potenciálních odporců.

Sobotka ovšem řešil vedení strany nikoliv v zájmu strany a jejích budoucích volebních výsledků, ale tak, aby vyhovovala co nejvíce jemu. Zkrátka, aby jej po zopakování slabého volebního výsledku nikdo mocensky neohrožoval.

Konstrukce je to opravdu „důmyslná“. Já jsem dával v čele strany přednost účasti osobností, které mají podporu voličů. Jakou podporu voličů má Starec, Marksová – Tominová či Tesca Arnoštová? Minimální!

 

Plevel nezahyne (Mala herba non interit)

Podle Sobotky probíhá v soc. dem.  revoluce. No, přiznám se, že žádnou  maocetungovskou palbu do štábů nevidím (a je to tak snad i dobře). Rozhodnutí o 40 % podílu žen na kandidátkách ČSSD  bych ocenil, pokud bych viděl, že přijdou  na místa řady němých a rutinérských poslanců zapálené, idealistické Amazonky, s řečnickými schopnostmi Mirabeaua či alespoň D. Ratha.

Domnívat se, že po takové změně stanov jakou prosadil Sobotka se členové a atraktivní nezávislí kandidáti na stranické kandidátky jen pohrnou, je trochu, ehm – naivní. Členové strany na shora sestavené kandidátky se dvěma pětinami žen budou moci říct ANO či NE. Je to opravdu velké vítězství ducha nad hmotou, velký pokrok.

A uvidíme, jaká bude praxe, počínaje volebními řády, které se teprve budou mastit… No, osobně si myslím, že to všechno bude tak nějak sobotkovské.  Asi jako s principem presumpce viny ve stanovách ČSSD. Ten existuje již od sjezdu ČSSD v roce 2007, ale nějak se přestal v této straně po roce 2010 (tedy po mém odchodu z jejího vedení) dodržovat. A na podzim v komunálních volbách byla dokonce kandidátka v ČSSD, kde se objevili obvinění členové. Prostě tato modernizace je jen jako, marketingový trik, nic víc.

Poslední útočiště (Ultimum refugium)

Podstata politiky ČSSD se ovšem nemění. I když A. Babiš v mnohém pomohl ČSSD, aby si sama ujasnila svou programovou identitu. Jde o to, aby někdo blábolení ČSSD o nepochybném střetu zájmů A. Babiše bral – pokud koaliční spolupráce s ním ve vládě bude trvat čtyři roky – ještě vůbec vážně.

Po sjezdu není jasněji ani o tom, na které sociální či zájmové skupiny se ČSSD vlastně zaměří. Není ani zřejmé, jak vedení ČSSD rehabilituje soc. dem. v  očích voličů v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Tam jsou velké rezervoáry levicových hlasů. Zanedlouho začne soud s bývalým vicehejtmanem ČSSD na Ústecku P. Koudou. A ČSSD v žádné ze sjezdových revolucí nezmínila problém bytů OKD (jedná se o hlasy nejméně sto tisíc nespokojených nájemníků OKD), že se její ministři soustředí na vynucení splnění Bakalova veřejného příslibu výhodného prodeje bytů OKD nájemníkům.

Prostě ČSSD ani po svém sjezdu nebude mít jasnější a promyšlenější politickou linii. A podle toho dopadne…

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality