Aktuality

Tažení betonové lobby za luxusními zakázkami bez národohospodářského významu

Ministr průmyslu a obchodu Mládek byl vládou pověřen, aby navrhl plán na stavbu dvou nových jaderných reaktorů. Z bilance energetických potřeb ovšem nevyplývá, že je tu skutečná potřeba výstavby jaderných reaktorů.

 Například v Maďarsku se dostavují dva bloky jaderné elektrárny Paks, a Maďarsko se tak brzy stane vývozcem, dokonce možná dotované, elektřiny.

Z hlediska národohospodářského významu je ještě nesmyslnější podpora výstavby průplavu Dunaj – Odra – Labe, což by byla taková egyptská pyramida dnešních dní, kterou včera na fóru stavbařů obhajoval Miloš Zeman. Výstavba průplavu by stála asi 400 miliard korun. Věřím, že by taková stavba pomohla jeho přátelům v byznysu, ale těm přece můžou pomoci i aktivní investice státu do výstavby dálnic, silnic 1. třídy, silnic, nemocnic, škol, školek, bytových domů atd. Za 400 miliard korun, potřebných na výstavbu kanálu, by se dala dostavět přibližně polovina z 1752 km v ČR chybějících dálnic. A to je jistě smysluplnější investice než Zemanem podporovaný průplav Dunaj – Odra – Labe.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality