Aktuality

Štvaní proti prezidentu Zemanovi nebere konce

M. Zeman mně nijak zvlášť osobně sympatický není. Osobně i politicky mě mnohokrát poškodil stejně jako ČSSD, v jejímž čele jsem stál a vůči které se domnívá, že má majetnický vztah. Věděl, že je to nutný předpoklad toho, aby se stal prezidentem. Vadí mi také sprostoty, jež se českému prezidentovi občas linou z úst. Ale mám rád fair play.

Útoky z posledních dnů na prezidenta, ať už slovní v médiích nebo fyzické (házení vajec a jiných předmětů), pokládám za nechutné, a snahy pravicových komentátorů (Honzejk, Mitrofanov, Fischer, Marjanovič a další) o to přenést odpovědnost za kravály v Praze provázející oslavy 17. listopadu na M. Zemana, považují za neslýchaně nestoudné.

Také dnešní tištěná média (a vůbec za nimi nezaostává ani veřejnoprávní televize, která se nesnaží ani o zdání objektivity) obsahují bezprecedentní útoky na prezidenta republiky. Z mávání cca 3000 červených karet s potiskem na Albertově se dělá vůle národa. Přitom každá anketní sonda, která se dělala s účastníky kraválu na Albertově, svědčí o tom, že se jedná o bývalé voliče K. Schwarzenberga, kteří se jaksi „demokraticky“ nedokážou smířit s porážkou svého knížete, a to ani po téměř dvou letech. Všichni aktéři sporů o interpretaci listopadu 89 by měli poněkud zchladit hlavu snažit se o zahájení diskuse vedoucí ke společenskému konsensu.

Další vlna bezuzdných útoků na českého prezidenta se zdvihla včera, když se v médiích objevily informace o tom, že do České republiky pozval prezidenta Putina. Informace tohoto charakteru by ale neměla být vytrhávána z kontextu a ohýbána tak, jak se komu hodí. Český prezident na oslavu 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi pozval prezidenty všech vítězných mocností II. světové války. A jen těžko lze upírat hlavní podíl sovětské armády na osvobození východní Evropy, a zejména Osvětimi… Nebo chtějí přátelé pravdy a lásky začít přepisovat dějiny?

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality