Aktuality

Stanovení termínu přijetí eura

Na včerejší schůzce se prezident Zeman s premiérem Sobotkou shodli na termínu přijetí eura, kterým bude nejspíše rok 2020. Do tohoto záměru však pochopitelně mohou zasáhnout různé, dnes neznámé, vlivy.

Dohoda mezi prezidentem republiky a premiérem by se ale měla stát základem pro diskusi napříč politickým spektrem mezi stranami, které nesou vládní odpovědnost dnes, a stranami, které ji mohou nést v budoucnu.

Z řady důvodů bude dobré, aby bylo datum přijetí eura určeno konsensuálně, a to hlavními politickými silami v zemi, tedy většinou parlamentních politických stran, odbory a také podnikatelskými svazy. Jen takováto široká dohoda představitelů politiky, byznysu a veřejnosti může většinu českých občanů přesvědčit, že přijetí eura je rozumným a žádoucím krokem.

O ekonomickém přínosu přijetí eura není sporu. Ale vláda by měla promýšlet a připravovat taková opatření, která by nárůst cenové hladiny k termínu zavedení eura omezila na přijatelnou úroveň. Podobně, jako tomu bylo při zavedení eura na sousedním Slovensku.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality