Aktuality

Stanovené limity na výrobu padají

Hyundai ve svém závodě v Nošovicích počítá s navýšením výroby z tří set tisíc vozů na tři sta padesát tisíc vozů. Původním limitem závodu byla přitom výroba tří set tisíc vozů ročně.

Je dobře, že Korejci plánují takovéto rozšíření výroby, neboť to si pochopitelně vyžádá také růst počtu pracovníků, a navýšení výroby tak pomůže snížit nezaměstnanost v druhém nejrizikovějším regionu České republiky. Přímo v nošovickém závodě dnes pracuje kolem 3 300 lidí a dalších 7 000 lidí je zaměstnáno u subdodavatelů. Hyundai je tak nepochybně největším zaměstnavatelem Ostravského kraje a nyní počet pracovních míst v nošovické továrně ještě vzroste.

Když se v letech 2005–2006, kdy jsem byl českým premiérem, rozhodovalo, zda u nás bude, nebo nebude postaven závod firmy Hyundai, pravicoví politici a ekonomičtí analytici ve většině neustále opakovali, že pokud by zde továrna postavena byla, půjde pouze montovnu bez další přidané hodnoty. Dnes již ani ti největší odpůrci této velmi zdařilé investice netvrdí, že by šlo o montovnu a všeobecně převládl názor, že výstavba Hyundai v Nošovicích byla jednoznačně pozitivním krokem. Doufám, že současná vláda se jím inspiruje a také do ČR přiláká významné zahraniční investory. Zatím se jí to příliš nedaří.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality