Aktuality

Sprosťáctví i konflikt zájmů odsuzuji, ale ke štvanici na prezidenta se nepřidám

Nehodlám se připojovat ke štvanici na prezidenta Zemana, zejména když vidím, že sprosťáctví prezidenta odsuzují titíž lidé, kteří ještě před pár měsíci za to samé aplaudovali K. Schwarzenbergovi.

Útoky na střet zájmů, ve kterém se M. Zeman ocitl, když z Číny odcestoval na palubě tryskáče patřícímu PPF, jsou pochopitelně, stejně jako tažení proti vulgaritě, oprávněné, ale zejména u redaktorů Lidových novin je úplně nedokážu ocenit. Tito redaktoři (a samozřejmě i redaktoři ostatních českých novin) by se totiž se stejnou intenzitou měli věnovat i olbřímímu střetu zájmů, ve kterém je majitel nejvýznamnějšího mediálního domu v ČR A. Babiš, který je zároveň místopředsedou vlády a ministrem financí a současně s tím i majitelem druhého nejvýznamnějšího podnikatelského uskupení v zemi.


V českých podmínkách, kde se počítá s tím, že běžný čtenář nečte kvalitní západoevropský tisk, je možné takový obrovský konflikt zájmů přehlížet, ale v západoevropských médiích již probleskují informace na toto téma. Zhruba před měsícem se v příloze nejvýznamnějšího světového ekonomického deníku Financial Times psalo o A. Babišovi v souvislosti s nákupy klíčových českých médií a jeho možném významném vlivu na veřejnoprávní televizi.


Pokud se s veškerou péčí věnujeme prohřeškům prezidenta Zemana, je třeba věnovat naprosto stejnou pozornost také českému ministru financí. Ten se rovněž nachází v konfliktu zájmů, a to mnohonásobně větším, a také on občas používá vyjádření, která jsou daleko za hranicí slušnosti. Například v souvislosti s hlasováním o zákoně o zelené naftě pronesl Babiš: „Nic jsme neudělali a klasické politické strany se tady předvádějí a ukazují, kdo ho má většího.“ Hovořit o pánském či dámském přirození mně připadá vcelku stejně vulgární.


Samozřejmě, že je třeba odsuzovat v politice sprostotu jakéhokoli typu, podrazy všeho druhu a konflikt zájmů všeho druhu, ale je třeba měřit každému stejně.


Jiří Paroubek
 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality