Aktuality

Správná reakce na dalajlámu

Tibetský duchovní vůdce dalajláma je určitě zajímavá osobnost. Prahy přijíždí poměrně často na konference Fórum 2000. Několik českých politiků nyní v souvislosti s jeho návštěvou potřebovalo dát najevo své výhrady k politice vlády a prezidenta, která je podle nich příliš orientována na rozvoj vztahů s Čínou. Čeští ústavní činitelé k těmto politikům zaujali správný postoj.

 Je jen dobře, že se čeští ústavní činitelé včetně premiéra, prezidenta a předsedů obou sněmoven distancovali od rádoby demonstrativních setkání několika českých politiků s dalajlámou. Význam hospodářských vztahů s Čínou se bude pro Českou republiku, doufejme, stále zvětšovat, a zejména čínská hospodářská politika pod názvem Hedvábná stezka a pás může znamenat velký hospodářský přínos také pro Českou republiku. Česká republika by se také mohla přihlásit k projektu Asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB), kde jsou jako akcionáři zastoupeny prakticky všechny významné země západní Evropy, včetně těch hospodářsky nejvýznamnějších, tedy Francie, Itálie, Německa a Velké Británie.

 

Česká vláda zřejmě nechce dráždit našeho největšího spojence – Spojené státy – přistoupením k tomuto projektu, který již dnes disponuje desítkami miliard dolarů kapitálu, který zvolna rozpouští do půjček zejména v rámci Asie, a to v projektech toho typu, kterých by se mohly zúčastnit i české firmy…

 

V neděli dala ČT v hlavním vysílacím čase ve zrpávách prostor bývalé tchajwanské premiérce. Ta je známá svými vyhraněně protičínskými, dosti tchajwansko-nacionalistickými názory, a některé teze z jejích vyjádření byly vyloženě úsměvné. Například to, když svět varovala, že Čína chce sovu novou politikou Pásu a hedvábné stezky „obsadit“ celý svět“. To byla možná chyba neobratného překladu, ale pokud ne, pak to nebylo rozumné vyjádření.  

 

Čínský projekt Pásu a hedvábné stezky bude v příštích letech, podle odhadu 10 – 20 letech, znamenat čínské investice v Asii, Evropě či ve východní Africe v celkovém rozsahu až jeden bilion dolarů.

 

To je pro rozvoj zejména infrastruktury a obchodních vztahů v Asii a v návaznosti a Evropu a  Afriku supervýznamné, ale rozhodně není to suma, za kterou by se dal koupit celý svět. Čína chce tímto projektem přispět k rozvoji svět hospodářství a světového obchodu, a to je jistě racionální přístup.

 

Velmi zajímavý byl i zdrženlivý postoj čínské ambasády. Je dobře, že Číňané do této chvíle zůstávají nad věcí a na obě dvě návštěvy prakticky nereagovali.

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality