Aktuality

Špatné zprávy o výsledcích německého hospodářství předznamenávají špatné zprávy o českém hospodářství

Přední evropské deníky (Frankfurter Allgemeine Zeitung, Financial Times, Die Welt) se včera věnovaly výpadku výkonnosti německého průmyslu, který se v srpnu propadl o 5,7 %, což představuje nejprudší pokles od února roku 2009. Deníky jako hlavní příčiny poklesu uvádějí tyto dva faktory:

1.) Dovolené se ve velkých německých průmyslových subjektech přesunuly z července na srpen

2.) Vliv sankcí v souvislosti s ukrajinskou krizí

Mezinárodní měnový fond současně zveřejnil informaci o tom, že odhaduje pro tento i následující rok nižší hospodářský růst, než původně očekával. Sice jde jen o 0,2 %, ale i to může o něčem svědčit.

Pokles německého průmyslu se může velmi rychle přelít i do české ekonomiky, neboť řada českých firem v oblasti průmyslové výroby je velmi silně spjata s německým průmyslem (často jsou německé a české firmy propojeny majetkově.)

Je tedy třeba očekávat, že dříve či později pocítí zpomalení i český průmysl (který ostatně, podobně jako německý, v srpnu klesl o 5,2 %). O tom, že se zpomalení německého hospodářství už projevuje i v české ekonomice, svědčí i dnes zveřejněný údaj bilance zahraničního obchodu. Ta v srpnu vykázala přebytek pouze 1,5 miliardy korun, což je pro letošek nejnižší přebytek.

Vláda by měla co nejrychleji spustit soubor účinných opatření k podpoře hospodářského růstu a růstu počtu pracovních míst (v srpnu nezaměstnanost stagnovala na 7,4 % a v září jen velmi mírně klesla na 7,3 %). Vláda nyní musí zajistit především plynulé čerpání peněz z evropských fondů v oblasti investic, zintenzivnit spolupráci se  zahraničními investory i domácími, přijmout plán na podporu českého stavebnictví (které v srpnu též klesalo, o 0,9 %) a tak dále.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality