Aktuality

Špatná a trvale se horšící humanitární situace v Gaze

Nechci v tuto chvíli řešit otázku, zda údery Izraele na Gazu, respektive na pozice hnutí Hamás a také na obytné čtvrti v Gaze, jsou přiměřené či nikoli. Jestli dobře rozumím vyjádřením představitelů Hamásu, jejich snahou je vtáhnout izraelskou armádu co nejhlouběji na území Gazy a tam jí zasazovat údery. Druhotným cílem Hamásu je svou nesmiřitelností, doprovázenou nesmiřitelností Izraele, systematicky ničit pozice umírněných palestinských politiků. Dá se uvažovat o tom, zda je takové politické jednání izraelské vlády perspektivní.

Myslím, že jak Hamásu, tak Netanjahuovi v zásadě vyhovuje stav konfrontace. Ani Netanjahuovi ani Hamásu nejde o mírové řešení konfliktu, a to ani v Gaze, ani obecně.

Mezinárodní společenství by nicméně nemělo zavírat oči před skutečnostmi, které avizuje OSN. V minulých dnech OSN hovořila o možných válečných zločinech, k nimž dochází na území Gazy, a nyní varuje před humanitární katastrofou v Gaze. Je třeba, aby mezinárodní společenství, ale také nezvykle tiché české ministerstvo zahraničí věcí věnovalo situaci v Gaze pozornost a co nejrychleji zasáhlo.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality