Aktuality

Sobotka a Zeman se zachovali správně

Oceňuji realismus Bohuslava Sobotky a Miloše Zemana, kteří nepodlehli hysterii části mediální scény a části politiků, především pak z pravého spektra, v souvislosti s ukrajinskou krizí, a odmítají uvažovat o posílení vojsk NATO v Evropě, resp. přesněji, byť to nebylo explicitně vyjádřeno, na území České republiky.

Je to i první jasný případ koordinace zahraniční politiky mezi premiérem a prezidentem, což samo o sobě stojí za ocenění.  Nicméně v konkurenci Ruska a USA musí Evropská unie odpovědět na některé závažné otázky související s obranou zemí Evropské unie, potažmo zemí NATO v Evropě.

Evropa potřebuje společné akceschopné síly rychlého nasazení, které budou reálnou protiváhou vůči podobným silám např. v Rusku, kde je v těchto silách 80 000 plně bojeschopných mužů. Nelze se vyhýbat ani otázkám na společnou evropskou armádu a posílení vojenských rozpočtů.

Je dobře, že ČR a její reprezentanti nechtějí momentálně přispívat k eskalaci napětí v Evropě. Vláda však musí nalézt jasnou pozici k dlouhodobým bezpečnostním zájmům státu, jak jsem naznačil výše.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality