Aktuality

Síly IS už jsou před Bagdádem

Jako blesk z čistého nebe musí v nezasvěcených rezonovat zpráva, že islamisté jsou již před branami Bagdádu. Podle toho, jakým způsobem v Iráku postupuje Islámský stát, se zdá, že zcela selhala „koncepce“ rekonstrukce Iráku, po pádu režimu S. Husajna v režii Američanů. Jedním z důležitých bodů této „koncepce“ bylo rozpuštění Saddámovy armády a za nemalé prostředky, hovoří se o nejméně 5 miliardách amerických dolarů, vybudování armády nové.

Tato nová armáda se ovšem ukázala být nedostatečně bojeschopná. Kurdské milice, které by bývaly rády a s motivací bojovaly proti IS, jsou ozbrojeny pouze lehkými zbraněmi a nejsou vycvičeny k používání nejmodernějších a těžších druhů zbraní, což je samozřejmě hendikep, který nelze odstranit během pár měsíců.

Pokud se IS pustí do boje o Bagdád, bude proti sobě mít šíitské milice. Jistě, budou dostatečně motivované, ale je otázkou, jaké je jejich reálná vojenská hodnota.

Nejrozumnější postup by byl, pokud by Spojené státy a další země nadále pokračovaly v leteckých útocích na pozice IS a zároveň by do vedení pozemních operací pustily alespoň omezený kontingent íránských bojovníků. Koneckonců, podobné je to v Sýrii, kde je jedinou reálnou silou, která je schopna se IS postavit, armáda prezidenta Asada. Bylo by dobré, aby tyto premisy středovýchodní politiky začali vrcholní politici Západu vnímat. V opačném případě se může stát, že se celý Střední východ až po Perský záliv ocitne v chaosu a ve válečném požáru, v němž budou bojovat všichni proti všem.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality