Aktuality

Rusko sehrálo pozitivní roli v Sýrii

Rozhovor Haló novin s Ondřejem Kosinou, historikem a politologem. Převzato z www.halonoviny.cz

Jak vnímáte aktuální stav válečné situace v Sýrii?

Syrská arabská armáda postupuje a daří se jí čistit zemi od teroristů. Dobytí města Jabrúd v polovině března umožnilo odříznout takzvané rebely od jejich zásobovací cesty z Libanonu. Jabrúd byl jejich poslední baštou v této oblasti, jedná se tedy o další velký úspěch této armády.   

Věříte v brzký konec této války?

Mám-li být upřímný, tak nevěřím. Zdá se, že konec války, která trvá již déle než tři roky, je stále v nedohlednu. Syrské vládě však nahrává skutečnost, že islamistické bandy si jdou vzájemně po krku a tím se oslabuje jejich akceschopnost v boji proti Syrské arabské armádě.

V červenci se budou konat prezidentské volby v Sýrii. Bude, dle vašeho názoru, zvolen prezidentem opět Bašár Asad? Pokud ano, proč?

Domnívám se, že ano. V Sýrii není žádná výraznější postava než současný prezident. Navíc se těší stále velmi vysoké popularitě a získal si kredit svou neústupností v boji proti terorismu. Syřané podporují obranu své vlasti proti žoldákům mezinárodního džihádu. Vědí, že kdyby Bašár Asad padl, v zemi nastane chaos, sektářská válka všech proti všem a genocida křesťanů, šíitů a dalších minorit sunnitskými fundamentalisty. Osoba současného prezidenta je poslední zárukou stability a ochrany náboženských menšin.

Vnímáte nějakou souvislost mezi způsobem vyvolání války v Sýrii a nyní na Ukrajině?

Stejně jako v Sýrii i na Ukrajině trvaly delší dobu pokojné demonstrace, které jednoho dne náhle přerostly v násilnosti. V obou zemích byl Západem ze střelby do demonstrantů obviněn »režim«, ačkoliv neexistovaly žádné přesvědčivé důkazy o tom, kdo začal střílet. V Sýrii to nakonec vedlo k rozpoutání krvavého konfliktu, ale v případě Ukrajiny jsem poněkud optimističtější a věřím, že občanské války se tato země nakonec vyvaruje.

Podobný scénář se nyní odehrává ve Venezuele. Je zajímavé, že protivládní demonstrace obvykle zasahují státy zastávající nepříliš přátelský postoj k USA a provozující nezávislou zahraniční politiku. Je to jen náhoda?

Jakou roli hraje Rusko v syrském konfliktu?

Rusko sehrálo v tomto konfliktu velmi pozitivní roli. Diplomatická iniciativa Moskvy odvrátila další z mnoha amerických vojenských intervencí, které nikdy nic pozitivního nepřinesly. Vidíme, jaká je dnes situace v Iráku, Libyi nebo Afghánistánu po angažmá západních »mírotvorců« a jejich nezdařilém importu demokracie. Stejně tak v Sýrii by »humanitární bombardování« nic nevyřešilo a pouze by způsobilo smrt mnoha civilistů. Rusko pod Putinovým vedením hájí své velmocenské pozice a Damašek je dlouholetým spojencem Moskvy ve Středomoří a na Blízkém východě. Strategický význam má zejména ruská základna ve městě Tartus. I proto je Rusko v syrském konfliktu velmi iniciativní.

Měla podle vás smysl mezinárodní konference s názvem Ženeva 2? Vyřešilo se na ní něco?

Podle mého očekávání tato konference nevyřešila prakticky vůbec nic. Obě delegace spolu ani nedokázaly smysluplně hovořit. Není divu, takzvaná prozápadní a sekulární opozice prakticky nikoho nereprezentuje. Opozice jako celek je silně fragmentovaná. Rozhodující boj se vede mezi Syrskou arabskou armádou a skupinami islámských fundamentalistů. Válečná zvěrstva již vyhloubila, podle mého názoru, nepřekročitelné příkopy.

Kdo, podle vašeho názoru, válku v Sýrii nakonec vyhraje? Dá se taková válka vůbec vyhrát? Odpověď na tuto otázku si přečtěte v úterním tištěném vydání Haló novin.

Radovan RYBÁK

 

 

 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality