Aktuality

ŘSD je příkladem zhroucení organizační struktury

Jedna z nejdůležitějších veřejných institucí v zemi – ŘSD – která má řídit výstavbu liniových staveb a starat se o jejich údržbu a jejíž rozpočet se pochybuje v řádu desítek miliard korun, se zřejmě dostala do úplné personální i organizační krizové situace. Může za to do jisté míry i současný ministr dopravy A. Prachař, který prostě neměl šťastnou ruku při výběru vedení ŘSD. Hlavní vinu na tomto tristním stavu ŘSD ale nesou ministři dopravy Nečasovy vlády, mezi nimiž se svou hloupostí a neschopností vyznamenal zejména V. Bárta. A abych nezapomněl, také ministr dopravy Zemanovců plně zapadl do této hvězdné pěchoty manažerů.

V současné době ŘSD není schopno téměř ničeho, a tak zřejmě nikoho nepřekvapí, že naprostá většina zakázek vypsaných touto institucí v období od března do srpna tohoto roku byla zadána tak, že bylo osloveno jen několik předem vybraných firem.

Pokud ministr dopravy nebude schopen, a zdá se, že ten současný skutečně nebude, věnovat pozornost personálnímu vybavení v nejvyšším manažerském okruhu ŘSD, bude zřejmě trvat velmi dlouho, než se situace v této organizaci změní k lepšímu. Nejde pouze o to být technicky schopen utrácet desítky miliard z SFDI, ale také o to zajišťovat projektovou a územní připravenost (výkupy pozemků) a organizovat desítky výběrových řízení.

Zatím to však vypadá, že ŘSD je jednou z největších slabin současné vlády.

Jiří Paroubek 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality