Aktuality

Rozpočet Spojených států na obranu je úctyhodný

Rozpočet Spojených států na obranu (585 miliard dolarů) je vyšší, než jsou souhrny vojenských rozpočtů Ruska, Číny, států EU a Indie. Jde o peníze amerických daňových poplatníků, a proto bychom některé položky tohoto rozpočtu měli hodnotit velmi opatrně. Není to tak úplně naše věc, ale ať chceme nebo nechceme, bude mít velký vliv na dění ve světě.

Tím, že USA hodlají v příštím roce vydat velké peníze například jak na boj proti Islámskému státu, tak na výcvik zatím neexistující, nicméně umírněné opozice proti syrskému prezidentu Asadovi, říkají, jak chtějí přispět k řešení ozbrojeného konfliktu v Sýrii. Nijak.

Sýrie již téměř čtyři roky zažívá krvavou lázeň a režim B. Asada stále ovládá klíčové oblasti státu s 80 – 90 % syrského obyvatelstva. Zdá se, že podpora tohoto režimu proti náboženským fanatikům a zahraničním loutkám spíše vzrostla, než aby klesala. Syřané ve své velké většině chtějí sekulární stát, a nepřejí si stát náboženský ani režim dosazený zvnějšku.

Takovýto pohled na věc tu a tam probleskuje i ve vystoupeních českého ministra zahraničí B. Zaorálka. Autoři americké zahraniční politiky mají však zjevně jiný přístup. Jejich cesta ale podle mého problémy v Iráku a Sýrii nevyřeší a spíše je zkomplikuje…

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality