Aktuality

Rakousko nechce mít u svých hranic český jaderný odpad

Vyjádření rakouského kancléře W. Faymanna o tom, že Rakousko odmítá akceptovat vybudování českého trvalého úložiště jaderného odpadu blízko svých hranic a využije vůči České republice všech politických i právních prostředků, aby takovému kroku zamezilo, je ukázka toho, jak k otázkám spojeným s jadernou energetikou Rakousko přistupuje a jak je na toto téma citlivé.

Mnohem silněji bude pochopitelně Rakousko vystupovat v případě rozhodnutí české vlády o dostavbě dvou jaderných bloků v Temelíně. Anebo obecně k rozhodnutí české vlády o rozšíření podílu jaderné energetiky v energetickém mixu.  Velmi nesouhlasná reakce se dá očekávat také z Německa. Nežijeme v Evropě sami a tak, jak chceme, aby byly respektovány naše zájmy, tak budeme muset respektovat oprávněné zájmy jiných zemí.

Politické a ekonomické elity České republiky by měly začít vnímat politickou realitu, respektive naprosto převažující veřejné mínění v Německu a Rakousku a také převažující negativní postoj politických elit těchto zemí k jaderné energetice. Připomínám, že v Německu bylo po fukušimské tragédii rozhodnuto o tom, že do roku 2022 budou v této zemi odstaveny z provozu všechny jaderné elektrárny. To je, myslím, vcelku jednoznačně vyjádřený postoj… Chtělo by to si pro začátek občas přečíst německé či rakouské noviny.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality