Aktuality

Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu poklesla

Eurostat oznámil, že se po červencovém nárůstu o 0,9 % průmyslová produkce v srpnu meziměsíčně snížila o 1,8 %, což je ještě o 0,2 % vyšší pokles, než očekávali analytici.

Už v průběhu minulého týdne jsem upozorňoval na možný návrat recese do eurozóny, a to v souvislosti s problémy největší ekonomiky eurozóny i celé EU, tedy ekonomiky Německa, a dále i problémy hospodářství francouzského, italského a ve větší míře také španělského. A potíže menších ekonomik, například řecké a portugalské.

Česká vláda se pod hrozbou recese v eurozóně i v celé EU musí začít co nejrychleji a nejintenzivněji věnovat opatřením a nástrojům, které mohou podpořit český hospodářský růst a udržet ho v přijatelné dimenzi 2 – 3 % HDP. Zejména je třeba zajistit plynulé čerpání peněz z evropských fondů, podporu zahraničních i domácích investic a investorů. Vláda by také měla přijít s programem na podporu stavebnictví. I z tohoto hlediska vyžaduje situace v ŘSD a na ministerstvu dopravy okamžité řešení na úrovni předsedy vlády. Koaliční partner – hnutí ANO – potřebu výměny ministra nepociťuje. Dále vláda musí novelizovat zákon o veřejných zakázkách, aby přestal být překážkou výstavby veřejných staveb. Při podpoře veřejných staveb by mělo dojít i na progresivní metody financování, například na metodu PPP. Čím dříve se vláda začne tímto směrem ubírat, tím pravděpodobnější je, že se ČR podaří udržet hospodářský růst na úrovni mezi 2 – 3 %.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality