Aktuality

Průlom: Prezident Číny se setká s prezidentem Tchaj-wanu

V průběhu svých jednáních v Pekingu v roce 1970 let si tehdejší poradce amerického prezidenta Nixona pro otázky národní bezpečnosti Henry Kissinger při osobním rozhovoru s Mao Ce-tungem zaznamenal v poznámkách tuto větu čínského vůdce: „Tchaj-wan, to je malý problém, velký problém je svět.“

Zdá se, že čínští představitelé se touto zásadou řídí a po letech pozvolné konvergence a přibližování Číny a Tchaj-wanu se má, jak bylo nyní oznámeno, čínský prezident Si Ťin-pching sejít se svým tchajwanským protějškem.
Zdá se, že prezident Číny a vedení Číny, kteří ve svých funkcích nejsou dlouho, se rozhodli zbořit některá tabu čínské politiky předchozích let, a to nejen ve vztahu v Tchajwanu, ale také ve vztahu k Japonsku.
Minulý týden se poprvé od roku 2012 setkali vrcholní představitelé Číny, Japonska a Jižní Koreje a hovořili o plánu na vytvoření největší zóny volného obchodu na světě. Zároveň se představitelé těchto zemí dohodli, že překonají historické (a možná i současné územní) spory.

To je u země, která má dobrou perspektivu stát se během deseti let nejsilnější hospodářskou velmocí světa, velmi pozitivní vývoj a příslib pro atmosféru ve světě budoucností.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality