Proč europarlament

Proč se chtějí čeští politici většinou stát členy Evropského parlamentu (EP)? Někdo proto, aby lobboval pro své miliardáře (Babiše a Bakalu) už ne ze své útulné bruselské kanceláře, ale přímo s vizitkou člena EP. Jiný proto, aby tam úspěšně prospal dalších pět let. Ještě další, aby se promlčel k evropskému důchodu… Musí skončit praxe, že do EP jsou navrhováni i voleni čeští politici, aby zahájili luxusní osobní odpočinkový režim.

Proč se chci stát členem EP?

Proto, abych využil všech svých zkušeností, které jsem získal v životě, v politice, ale především v mezinárodní politice ve prospěch naší země a těch, kdo v ní žijí.

Hájit český národní zájem v Bruselu a Štrasburku mohou jen velmi zkušení, znalí a současně nebojácní lidé. Nepodléhající falešným evropským a jiným autoritám a modlám.

Chci být uchem a očima obyčejných českých lidí v EP. Lidé mně mohou věřit, že budu vidět a slyšet, že tam nebudu do počtu.

Co by se nemělo opakovat?

Jako český premiér jsem v prosinci 2005 s britským předsednictvím EU (jmenovitě s T. Blairem) dojednal evropské dotace na jednoho českého občana na období čerpání v letech 2007 – 2013 nejvyšší ze všech členských států EU. V přepočtu to bylo 79 000,- Kč na občana, tedy celkem bylo k dispozici cca 800 miliard Kč(resp. 30,6 mld. eur).

Část peněz ze zmíněných 800 mld. Kč – zřejmě až 150 miliard Kč – nebude vůbec vyčerpána. Mohli jsme za tyhle peníze postavit více škol, dálnic, penzionů pro důchodce, univerzitních kampusů, zkrátka vytvořit více pracovních míst. Část peněz z evropských peněz byla použitá na zbytečné projekty a Evropská komise nemusí takové projekty vůbec proplatit. Řádově se může jednat o další miliardy či dokonce desítky miliard, o něž republika přijde. A je také třeba říci, že část peněz z evropských fondů byla prachsprostě rozkradena.

Budu vždycky hledat cesty, jak zjistit konkrétní (jmenovitou) osobní odpovědnost za tento stav.

Kdo může za tyto chyby?

Jednoznačně za ně mohou především vládní strany v Topolánkově a Nečasově vlády – ODS a TOP 09. Odpovědnost však nese také ČSSD, jako vládní strana téměř ve všech krajích.

V tuto chvíli, byť je již evropská finanční perspektiva let 2007 – 2013 prakticky ukončena, je možné ještě mnohé zachránit. Tedy zachránit velké částky ve prospěch republiky, aby nepropadla možnost jejich čerpání. Tento problém musí řešit s Bruselem odpovědní ministři – především ministr financí a ministryně pro místní rozvoj, shodou okolností představitelé hnutí ANO. Zatím k řešení přistupují nepříliš kvalifikovaně a nápaditě. Snad se vzpamatují.

A co dál?

V tuhle chvíli nemá smysl filozofovat o zavedení eura u nás a třeba o federalizaci Evropy. To není v tuto chvíli vůbec aktuální. Euro u nás v příštích pěti letech zavedeno nebude. A prosazování federativního uspořádání není možné bez toho, aniž by se pro to získala podpora převážné většiny občanů zemí EU. A ta zatím není. A není o tom ani vedena diskuse.

Chci se zaměřit na řešení praktických problémů života českých občanů.

Proč volit právě mě?

Lidé se mnou mají zkušenost. Nikdy jsem nic neukradl. Když jsem byl českým premiérem, hospodářství země rostlo sedmiprocentními tempy a rostla i reálná mzda a reálné důchody. Schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou. Mezinárodní postavení země bylo silné, jako nikdy předtím, ani potom.

Se sociální demokracií jsem jako její předseda dosáhl jejích historicky nejlepších volebních výsledků (volby 2006 a 2008). Odešel jsem z funkce předsedy po volebním vítězství (2010), nechtěl jsem být ve vládě s Bárty a Johny. A chtěl jsem dát příležitost jiným. To, že měli slabší volební výsledky, je jiná věc.

Události posledních dnů přinášejí soustředěný útok babišovských médií na předsedu ČSSD B. Sobotku kvůli pro stát nevýhodné privatizaci minoritního podílu v OKD Z. Bakalovi. Pokud tato causa poběží v MFD až do evropských voleb, naruší to významně už tak zeslabenou volební pozici ČSSD.  Řada levicových voličů zůstane doma, někteří budou uvažovat o volbě „odborníka“ miliardářů Teličky.

Buduji stranu LEV 21 jako moderní levicovou stranu, jako alternativu pro ty voliče, kteří budou odcházet od ČSSD. A zůstanou doma nebo ke své škodě zvolí kryptopravicové strany typu Věcí veřejných a ANO. Jsem socialista a mám stejné názory jako před 5 či 10 lety. V EP podpořím při volbě předsedy Evropské komise kandidáta strany evropských socialistů. Váš hlas pro LEV 21 a mě osobně tedy nebude vůbec hlasem ztraceným pro levici.

Chci s Vámi pravidelně mluvit. Jak? Nechci spoléhat na česká média. Budu s českými občany mluvit přes sociální sítě. Budete se na mě moci kdykoliv, zejména touto cestou, obrátit.

Chci vést trvalý dialog s lidmi vč. odpůrců

I házení vajíček je lepší nežli lhostejnost a nezájem. Před pěti lety, právě před volbami do EP, na mě někteří mladí lidé házeli vajíčka. Myslím, že to byl jeden z prvních kroků ke vzniku Nečasovy vlády. Nevím, jestli titíž mladí lidé byli v průběhu této vlády spokojeni. Ale to je teď jedno.

Chci vést dialog i se svými odpůrci i s „vajíčkáři“. Jen v diskusi, polemice, v souboji názorů a idejí je možnénázory tříbit a lépe pracovat pro národní zájem. Je dobré slyšet názor politického protivníka, zamyslet se nad ním.

Rozdám polovinu svého platu lidem

Těch 200 000,- Kč měsíčního platu europoslance je nevkusně mnoho v situaci, kdy polovina českých občanů žije od výplaty k výplatě nebo strádá v chudobě. Od roku 2001 jsem prakticky každoročně rozdával na veřejně prospěšné účely cca 200 000,- Kč ročně. Teď budu moci – budu-li zvolen – rozdávat z většího platu, až 100 000,- Kč měsíčně na veřejně prospěšné účely.

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu