Aktuality

Přinese Babišův nový think-tank hnutí ANO konečně program?

V médiích se objevila informace, že v Praze dnes zahájí svou činnost think-tank s názvem Institut pro politiku a společnost, který je spjatý s hnutím ANO.

Institut pro politiku a společnost má podle Babiše vychovávat nové politiky, kteří by posléze posílili tým profíků hnutí ANO. Nejen poslední události spojené s hnutím ANO ukazují, že by ANO ve svých řadách pár profíků potřebovalo skutečně jako sůl. O to víc je vznik think-tanku chvályhodný. Je ale otázkou, zda si A. Babiš neplete univerzitu a institut proškolení politických funkcionářů.

Nicméně odchovanci Institutu pro politiku a společnost by pro hnutí ANO například mohli sestavit vzorový program, který hnutí ANO, ačkoli v současnosti usiluje o pozici nejsilnější politické strany, stále ještě zcela postrádá. A Babiš ohledně programu hnutí tvrdí, že: „Naše hodnoty a cíle jsou definovány, akorát jsme je nestihli dát na papír.“ To je skutečně politické a politologické novátorství, které A. Babiše dostává na světovou špičku.

Vzhledem k tomu, že zatím žádný z „profíků“ nestačil program hnutí ANO ani mlhavě vyjádřit, se tomu, že nějaký existuje, věří skutečně jen velmi těžko a ony definované hodnoty a cíle si lze představit pouze jako jitrnici, kterou svět ještě neviděl. Ale část našich občanů už se těší na to, že by ji snědla…

Další věcí, kterou by odchovanci nově vzniklého think-tanku měli co nejdříve ovládnout, je schopnost úspěšného povolebního vyjednávání. Hnutí ANO totiž už díky neschopnosti svých profíků vést povolební vyjednávání, vzdor svému volebnímu úspěchu, ztratilo možnost podílet se na řízení Olomouce, Plzně, teď se zdá, že i Ostravy. O ostravské ČSSD a Ostravacích se jistě od A. Babiše dozvíme mnoho nepěkných věcí. V jeho tisku budou jistě rozpracováváni kmotři ČSSD na Ostravsku a jejich vazby v politických zákoutích. To vše mohlo odpadnout, pokud by ANO již před volbami vzdělalo své čelní kandidáty v disciplíně povolebního vyjednávání.

Ještě bych A. Babišovi doporučil, aby si pohlídal povolební situaci v Brně. R. Onderka před osmi lety utvořil radniční koalici v mnohem beznadějnější situaci, než jakou zažívá nyní…

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality