Aktuality

Prezident Zeman na návštěvě strojírenského veletrhu v Brně

Prezident Zeman si po letech, jak sám řekl, udělal chvályhodný výlet na veletrh do Brna a při této příležitosti novinářům sdělil, že jedním z největších problémů českého průmyslu je slabá ekonomická diplomacie. To je tvrzení v zásadě správné, avšak nelze se domnívat, že role ekonomické diplomacie by byla, pokud jde o žádoucí nárůst českého exportu, rozhodující.

Každopádně odstrašujícím příkladem rádobydiplomacie byl nedávný Zemanův a Babišův zájezd do Francie, který neměl žádnou odezvu ve francouzských médiích a jediné, o čem se v souvislosti s touto návštěvou psalo u nás, byly děsuplné strasti lidového miliardáře Babiše při cestování s ČSA.

K rozhýbání českého průmyslu je třeba zpřístupnit zvýhodněné úvěrování, ze strany EGAPu, ČEBu i ČMZRB a podobně. Zatím to vypadá, že úvěry z EGAP a ČEB šly jen firmám majícím vazby na jednu významnou českou zájmovou skupinu.

Cesta prezidenta Zemana na brněnský veletrh měla pohříchu  jen společenskou hodnotu a od prezidenta se ani více nečeká. Možná by příště mohl domluvit brněnskému primátorovi Onderkovi, aby se na setkání s prezidentem dostavil hladce oholen. Obávám se však, že za rok už se bude na veletrhu s prezidentem vítat jiný primátor Brna.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality