Aktuality

Prezident Zeman je správně důsledný

České velvyslanectví na Ukrajině a bohužel též ministerstvo zahraničí zakrývá pravý stav věcí, pokud jde o žádosti 230 volyňských Čechů o návrat do vlasti. Prezident Zeman v této souvislosti na adresu českého velvyslanectví v Kyjevě uvedl, že je s jeho prací v tomto ohledu „hluboce nespokojen“ – a to mimo jiné i proto, že podle jeho názoru o problémy volyňských Čechů nejeví zájem.

L. Zaorálek jakékoli problémy na straně svého úřadu odmítl a B. Sobotka se obává toho, aby se repatriace krajanů nestala součástí ruské propagandy. Je pravděpodobné, že ambasáda i ministerstvo zahraničí brání návratu volyňských Čechů, kteří se obávají vývoje situace na Ukrajině, zpět do České republiky z politických důvodů

Česká média na jedné straně hovoří o občanské válce na Ukrajině, na druhou stranu se, pokud jde o volyňské Čechy, tváří, stejně jako česká ambasáda na Ukrajině a ministerstvo zahraničních věcí, že se na Ukrajině nic neděje. A že prý jsou tedy naši krajané na Ukrajině přecitlivělí.

Je třeba v této otázce ocenit prostoj prezidenta Zemana, který na rozdíl od zmíněných úřadů zastává názor, že je v co nejbližší době třeba 230 žádostem volyňských Čechů vyhovět a umožnit jim návrat do bezpečí České republiky.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality