Aktuality

Prezident Zeman by se vládě neměl plést do její každodenní práce

Také nejsem nadšen z výsledku kompromisu mezi vládou a pravicovou opozicí ve věci služebního zákona. K žádnému žádoucímu odpolitizování státní správy to nepovede. Ale lepší shoda nějaká než žádná.

Pan prezident začal fantazírovat o tom, že by na ministerstvu napříště nebyli žádní tzv. političtí náměstci. Když stál M. Zeman v čele české vlády, byla jeho politická praxe úplně opačná a nedá se říci, že by byla zcela neúspěšná. Domnívám se, že pokud by vládní politické strany nenašly ve svém středu schopné lidi pro vedení ministerstev, odborníky ve svém oboru a navíc schopné manažery, bylo by to s tou kterou politickou stranou velmi vážné.

To, co prosazuje pan prezident, nefunguje v žádné opravdu vyspělé demokratické zemi západní Evropy. Přes koho by tak ministři při řízení svěřených ministerstev prosazovali programy politických stran, za něž byli zvoleni, když ne přes náměstky, kteří se třeba sami na vzniku oněch politických programů podíleli?

Představa, že jediný ministrův politicky blízký člověk na ministerstvu bude jeho sekretářka, je jako z dílny Jaroslava Haška a z programu jeho strany mírného pokroku v mezích zákona. 

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

zpět na úvodní stranu
Další aktuality