Aktuality

Přesvědčivé důkazy, kdo je za havárií malajského letounu, chybí

Ani USA, a tedy Ukrajina, ani Rusko nepředložily jasné důkazy o tom, kdo je za případné sestřelení letadla na východě Ukrajiny zodpovědný.

Tento problém ale nelze zužovat do pohledů a dojmů tak, jak se o to snaží významná část českých médií, dnes např. viz komentář MfD.

Každá obhajoba u nezávislého soudu začíná úvahou o tom, cui bono?, komu slouží? Jaksi mně uniká, co by Rusko sestřelením malajského letounu získalo. Tedy, krom toho, že by samo sebe vystavilo mezinárodní izolaci, respektive zostřeným sankcím ze strany Západu.

Obvyklou součástí repertoáru významné části českých médií (a u novinářů typu Marjanovič jde snad už o obsesi) i části západních médií je, že za vše špatné, co se ve světě stane, může V. Putin.

V tomto případě však přesvědčivé důkazy o jeho roli chybí. Pokud americký ministr zahraniční Kerry mluví o tom, že letadlo bylo sestřeleno ukrajinskými separatisty raketou ze systému Buk, nepředložil pro to zatím jediný hmatatelný důkaz. Pokud se opírá o informace, jako obvykle neschopných, amerických zpravodajských služeb, je to na pováženou.  

Společným cílem Západu a V. Putina by mělo být ustavení mezinárodní komise jmenované nejlépe stálými členy Rady bezpečnosti OSN. Tato komise by vyřešila celou záležitost a velmi rychle vyvodila závěry. Pokud toto vyšetřování nebude zahájeno a také skončeno velmi rychle, je to nejlepší cesta k zesílení mezinárodního napětí.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality